Zdzisław Beksiński

Urodził się 24 lutego 1929 roku w Sanoku. Był rzeźbiarzem, malarzem, fotografem, zajmował się też grafiką komputerową.

Chociaż najbardziej kojarzony jest ze swoich obrazów, Beksińskiego w młodości interesowała fotografia, wygrywał międzynarodowe konkursy. Następnie artysta zaczął fascynować się rzeźbą czysto abstrakcyjną, wszelkiego rodzaju maskami etc.

Jego dorobek fotograficzny liczący sto kilkadziesiąt fotografii, zachowany wyłącznie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Około roku 1960 wykonywał prace w formie ekspresyjno-turpistycznej w heliotypii.

W swej twórczości z lat 90. Beksiński coraz bardziej oddalał się od fantastyki, tajemniczych treści, pełnej grozy atmosfery, którymi były przepełnione jego obrazy z okresu „fantastycznego”, który też sam określał jako „barokowy”. Coraz bardziej pracował nad formą, uważając, że mimo iż pozostaje nadal wierny figuracji, to powinien znów malować tak, jak to robił we wczesnej młodości, to znaczy z jedynym tylko celem do osiągnięcia: poprawnie, harmonijnie, w określonym porządku zamalować pewną wyznaczoną ramami płaszczyznę.

Obrazy Zdzisława Beksińskiego znajdują się w Muzeum Historycznym w Sanoku. Artysta zmarł w nocy z 21 na 22 lutego 2005 roku w swoim mieszkaniu w Warszawie, został zamordowany przez mężczyznę, którego rodzina zajmowała się dokonywaniem drobnych napraw i sprzątaniem dla Beksińskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *